[05.01.2014] Mala Prasiva

Z okazji dłuższego pobytu w Katowicach w okolicach Bożego Narodzenia zaplanowane były 2 górskie wycieczki. Pierwsza w Beskid Mały, o której w poprzedniej notce, druga na Rachowiec. Jednak z powodu bardzo niepewnych prognoz pogody plany się zmieniły i zamiast na Rachowiec pojechaliśmy do Czech w Beskid Śląsko-Morawski, z założeniem, że jeśli będzie lać to nie będziemy wysiadać z pociągu w Dobrej u Frydku Mistku, tylko pojedziemy pociągiem dalej, zwiedzić jakieś miasto. Szlak również był bardziej dostosowany do ewentualnego załamania pogody, ponieważ w większości prowadził asfaltem i po drodze było schronisko.

Całe szczęście dzień okazał się bezdeszczowy. Co prawda słońca nie było, ale przynajmniej było ciepło. Busem z Katowic dojechaliśmy do Cieszyna, gdzie czekał nas spacer na dworzec kolejowy po drugiej stronie granicy. Niestety bezpośredniego połączenia z Katowic do Czeskiego Cieszyna nie ma, co więcej połącenia kolejowe Katowice-Cieszyn są „aż” trzy w ciągu dnia, zajmują grubo ponad 2h (dystans – niecałe 90 km) i na dodatek nie są bezpośrednie. Tak więc podążyliśmy niespieszny krokiem w kierunku granicy. Czasu do pociągu mieliśmy sporo, więc zahaczyliśmy o rynek po polskiej stronie miasta

Rynek w CieszynieGranica państwa na Olziei skierowaliśmy się na rynek w Czeskim Cieszynie.

Rynek w Czeskim CieszynieTrzeba przyznać, że polska strona Cieszyna jest znacznie ładniejsza.

Zrobiliśmy szybkie zakupy w Billi – czyt. studencka czekolada i kofola i wsiedliśmy do pociągu. Zupełnie inaczej się w tym kraju podróżuje koleją. Motoraki, przemiłe panie konduktorki… Lubię te czeskie klimaty. Wysiedliśmy w miejscowości Dobra u Frydku Mistku, gdzie przesiedliśmy się na autobus, który zabrał nas pod samo zbocze góry, a mianowicie do Vyšní Lhoty. Szlak zaczynał się już od samego przystanku, jedyną jego wadą było to, że aż na sam szczyt prowadził asfaltem. Podejście było żmudne, ale za to w miarę krótkie.

Widoki z podejścia żółtym szlakiem na szczytSzczyt Malej Prasivej nie jest zbyt wysoki, ma niewiele ponad 700m n.p.m., ale znajduje się na nim całkiem ładne schronisko. Z wieżą widokową jak się później dowiedziałam już w domu. Ciekawe czy można było tam wejść…

Schronisko na Malej PrasivieDrugą atrakcją na szczycie jest również drewniany kościółek z 1640 r. Niestety pozamykany na cztery spusty.

Drewniany kościółek na Malej Prasivej Mieliśmy, a dokładnie ja miałam wielką ochotę na „cesnakovą polievkę”, ale niestety mimo wczesnej pory całe schronisko było zajęte przez grupę żwawych, czeskich emerytów. Tańce, piosenki, gitara i te sprawy. Nic tu po nas. Trzeba się obejść smakiem i schodzić na dół. Szlak zejściowy był dużo przyjemniejszy. Początkowo prowadził bardzo stromo w dół typowo górsko, później płasko i długo asfaltem wśród pól.

Widok ze szlaku Mala Prasiva - Dobratice pod Prasivou. Całkiem z prawej Mala Prasiva i po jej lewej stronie Velka PrasivaPo drodze mimo środka zimy natknęliśmy się na bazie w całej okazałości.

Styczniowe baziePokazało się też w końcu słońce. Ale niestety tylko na chwilkę.

Słońce bezskutecznie próbuje się przebić przez gęste chmuryJako, że wycieczka poszła nam nad wyraz sprawnie mieliśmy sporo czasu do pociągu. Udaliśmy się więc do Hostinca a Minipivovaru U Koníčka, który szczęśliwie znajdował się u wylotu naszego szlaku. Gorąco polecam! Pyszne piwo robione na miejscu oraz jak na Czechy bardzo dobre jedzenie. I tak kończy się nasza wycieczka. Najedzeni wsiedliśmy do pociągu w Dobraticach pod Prasivou. Razem z nami wsiadła również silna grupa mocno starszych wesołych turystek. Widać, że zupełnie inaczej Czesi w podeszłym wieku spędzają czas. Tu starsze panie turystki, tam w schronisku silna grupa emerytów bawiąca się prawie jak młodzież. Rzadko mi się zdarza widzieć takie obrazki w polskich górach. Może to kwestia tego, że w Polsce bez własnego auta co raz mniej można zdziałać w górach…

W Cieszynie ponownie przesiadamy się do okropnego busa i wracamy do Katowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.