[02.01.2014] Magurka i Czupel

Bardzo szybko rozpoczynamy w tym roku sezon górski, bo już 2 stycznia. Jak zwykle korzystając z dłuższego pobytu w Katowicach udaje nam się wyskoczyć na krótki wypad w Beskidy. W planach była przeprawa przez śniegi, jednak z powodu iście jesiennej aury, był to raczej szarobury spacer.

Trasa: Bielsko-Biała Mikuszowice – Magurka – Czupel – Międzybrodzie Bialskie.

Początkowo jest dosyć monotonnie i mało przyjamnie, bo wędrujemy asfaltem wzdłuż ruchliwej drogi. Całe szczęście po jakiś 20 minutach odbijamy stromo w górę w las. Zakosami dochodzimy do Chatki studenckiej Rogacz, do której jednak nie zaglądamy tylko wędrujemy dalej, już znacznie mniej stromym terenem na Rogacz. Ukazują nam się stąd całkiem ciekawe widoki na Bielsko.

Bielsko-Biała widziane w okolic RogaczaZ Rogacza już prawie płaskim terenem dochodzimy na Magurkę, gdzie zatrzymujemy się na zupę i szybkie uzupełnienie sił.

Widoczek na Beskid Śląski ze szlaku Rogacz - MagurkaSkrzyczne widziane gdzieś pod szczytem MagurkiWidoki ze szczytu ze względu na słabą widoczność tego dnia nie są powalające, ale widać m.in. Skrzyczne, Klimczok i Szyndzielnię.

Widok z Magurki na Beskid ŚląskiZ Magurki maszerujemy dalej bardzo przyjemnym, szerokim i prawie płaskim szlakiem na Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego i tym samym jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Robimy chwilę przerwy na zdjęcia, ponieważ roztaczają się stąd ciekawe widoki na Jezioro Międzybrodzkie i Górę Żar, słynną ze zbiornika wodnego elektrowni szczytowo-pompowej znajdującego się na jej szczycie.

Jezioro Mięzybrodzkie. Po prawej Góra Żar.Na szczycie CzuplaZejście z Czupla do Międzybrodzia Bialskiego jest dosyć strome, ale dzięki temu w krótkim czasie dostajemy się na dół, łapiemy autobus i wracamy do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.