[27.05.2016] Bałkańska przygoda #2

Pierwszy pełny dzień urlopu. „Na rozgrzewkę” decydujemy się odwiedzić Wąwóz Vintgar. Spacerowo i relaksacyjnie, ale w końcu dopiero co przyjechaliśmy. W dodatku Ania jest chora, więc o bardziej wyczerpujących eskapadach możemy na razie zapomnieć.
Wąwóz Vintgar znajduje się ok. 4 km na północny-zachód od miasta Bled. Ma długość ok. 1,6km. Płynie nim rzeka Radovna. Długie odcinki szlaku prowadzą po drewnianych kładkach. A wokół strome skalne ściany i soczysta zieleń (w końcu mamy dopiero maj). W dole lodowata woda o pięknym kolorze, szumiąca tak, że ciężko rozmawiać. Oraz przyjemny chłód, co było istotne, bo dzień jest naprawdę ciepły.

Wąwóz Vintgar Wąwóz Vintgar Wąwóz Vintgar Wąwóz Vintgar Wąwóz VintgarPo przejściu wąwozu dochodzimy do mostku nad wodospadem Šum. Krótka narada i decydujemy się wracać na parking okrężną drogą (ale znakowaną ;)) obchodząc górę Hom. Droga prowadzi początkowo przez gęsty las, ale ostatecznie dochodzimy do pastwisk i trawersując zbocze i podziwiając widoki wracamy do samochodu.

trawersując zobacz góry Hom BledPóźniej jedziemy pokręcić się po pobliskim mieście Bled. Podziwiamy jezioro oraz pięknie położony zamek i po obiedzie wracamy do Kranskiej Gory. Jako, że dzień jest długi, godzina jeszcze wcale nie tak późna, a my głodni widoków postanawiamy wjechać na przełęcz Vrsic, którą pamiętamy z zeszłorocznego powrotu z wakacji. Droga zwana Ruską Cestą (budowana przez rosyjskich jeńców podczas Pierwszej Wojny Światowej) oferuje piękne widoki a także nie pozwala się nudzić z powodu niekończących się zakrętów. Zresztą, zobaczcie sami…

Zjeżdżając w dół napotkaliśmy stado owiec, przy którym urządziliśmy krótką sesję zdjęciową…Alpy Julijskie - Autor i stado owiecAlpy Julijskie - czyzby owca po ciężkiej imprezie? ;-)Wieczorem pokręciliśmy się jeszcze po Kranjskiej Gorze, następnie z poczuciem dobrze wykorzystanego dnia, poszliśmy spać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.