[2.06.2016] Bałkańska przygoda #8 – Zadar & Šibenik

Tego dnia mieliśmy w planie przenosiny nad chorwackie wybrzeże, po drodze zwiedzając dwa ciekawe miasta: Zadar i Šibenik. W kierunku Zadaru jedziemy wygodną autostradą. Niestety z każdym kilometrem pogarsza się pogoda. Proces się ciągły – okazuje się, że Zadarze jest bardzo źle z pogodą. Leje ulewny deszcz. Cudem udaje nam się znaleźć miejsce parkingowe na półwyspie na którym znajduje się Stare Miasto. Ale co z tego skoro następne 1,5h siedzimy w aucie, po którym spływają strugi deszczu. Po niespełna 2h „kiblowania” podejmujemy heroiczną decyzję i ruszamy na wąskie uliczki miasta. Na szczęście pogoda okazuje się łaskawa i pada coraz słabiej, a w końcu prawie przestaje. Ale nasze morale już tak się obniżyło, że nie zwiedzamy miasta dokładnie, i po niedługim spacerze ruszamy dalej…

Zadar ZadarPo drodze do Šibenika wyprzedzamy deszczowe chmury i na miejsce przyjeżdżamy przy pięknej słonecznej pogodzie. Jakże miła odmiana od deszczowego Zadaru! Na pierwszy ogień idzie Katedra św. Jakuba – imponująca budowla zbudowana w całości z kamienia, bez użycia innych materiałów. Warto! Następnie kręcimy się po wąskich uliczkach oraz podziwiamy panoramę miasta z okolic portu. Na koniec zaliczamy pierwszy kontakt z owocami morza (langustynki) w jednej z knajpek przy nabrzeżu. Dobre, ale do syta się nie najedliśmy ;)

Šibenik Šibenik - katedra Šibenik langustynki wspomniane we wpisie

Wieczorem dojeżdżamy do miejscowości Baška Voda, która będzie naszą bazą wypadową przez najbliższe parę dni. Miejscowość położona nad kameralną zatoką, na szczęście bez dużych hoteli dominujących w krajobrazie. Niewielka, wiec wszystko było w zasięgu dojścia pieszego. Dodatkowo nasz pokój dysponował balkonem z pięknym widokiem na morze (było to jedno z kryteriów wyboru). Pięknie. Jako, ze obiad nie nasycił nas w 100% wieczorem udaliśmy się na spacer nad morze w celu poszukania miejsce w którym moglibyśmy zjeść kolację. Nasz wybór padł na knajpkę zlokalizowaną bezpośrednio na plaży. Miejsce piękne, ale jedzenie chyba co najwyżej poprawne (bo nie zostawiło żadnych wspomnień, ani „in plus”, ani „in minus”).

Informacje praktyczne – nocleg: Apartments Irma, Naputica 28 , 21320 Baška Voda, Chorwacja (~160€ / 2os / 4 noce)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.